Původ

V Thajsku je TRD znám již od středověku, jedná se primitivní, čisté plemeno, které nemělo možnost se nějak křížit. Původně tito psi pomáhali při lovu a strážili majetek. V dnešní době je to spíše věrný a milující společník.

Povaha a chov

Inteligence a společenskost jsou hlavními povahovými rysy TRD. Má spoustu téměř kočičích manýrů , dokonalou hygienou počínaje a kočičími pohyby konče. Miluje pohyb, skákání a běhání je pro něho velice důležité, zrovna tak jako dlouhý odpočinek v pelíšku. Jeho poslušnost a povaha závisí na chovateli, TRD lze vycvičit k poslušnosti, nikoliv však otrockým způsobem. Velice záleží na prostředí, ve kterém je pes chován a na přístupu chovatele ke zvířeti samotnému. Zapomeňte na klec, řetěz nebo jakoukoliv izolaci od společnosti. TRD je fixován na svoji rodinu, miluje své páníčky a je jim věrným společníkem. Mazlení a lásku, kterou mu jeho rodina dává, oplácí stejnou mírou.

Chov thajského ridgebacka není náročný. Je vhodný jak do domu, tak i do bytu, miluje teplo a sluníčko. V chladném období se venku příliš nezdržuje, vodu a dešťové kapky nemá rád, proto TRD není vhodný pro chov venku. Je to takzvaně pes domácí, kterému ke spokojenosti stačí pelíšek, ve kterém schoulený do klubíčka může odpočívat tak dlouho, jak potřebuje. Po dlouhém odpočinku ovšem musí vybít nahromaděnou energii, proto v případě chovu v bytě, počítejte s velmi dlouhou procházkou, další vhodnou aktivitou je běh vedle kola atd.

TRD je velice inteligentí a schopný se mnoho naučit, často je však svéhlavý, proto je zapotřebí pevná, ale vlídná výchova, jejíž součástí je odměňování a pochvaly, které zvyšují jeho motivaci . Naučit TRD základním povelům není těžké. Není to však plemeno určené k drilu na cvičišti. Vhodný je trénink agility, i při něm však pamatujte, že hrubým chováním se z tohoto psa může stát plachý a nedůvěřivý jedinec. Soužití s dětmi pro něho není problém, nikdy by se ale neměl stát jejich hračkou.

Péče

Krátká a téměř nelínající srst nevyžaduje žádnou zvláštní péči. TRD stráví denně i několik desítek minut jejím důkladným čištěním. Kvalitní krmivo a čerstvá voda ve vyvýšených miskách, občas nějaká dobrůtka bohatě vystačí k jeho spokojenosti.

Standard FCI

FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE

Secretariat General: 13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belgie)
F.C.I.-Standard č. 338 / 25.02.2004 / GB

THAJSKÝ RIDGEBACK

(Thai Ridgeback Dog)

ZEMĚ PŮVODU:

Thajsko

DATUM PUBLIKACE ORIGINÁLNÍHO PLATNÉHO STANDARDU:

26.05.2003

POUŽITÍ:

Lovecký a společenský pes.

ZAŘAZENÍ PODLE FCI:

Skupina 5 špicové a primitivní plemena. Sekce 7 původní plemena loveckého typu. Bez zkoušky z výkonu.

KRÁTKÉ HISTORICKÉ SHRNUTÍ:

Thajský ridgeback je staré plemeno, dokumentované na archeologických nálezech starých 360 let. Používal se zejména k lovu ve východním Thajsku. Tito psi byli také užíváni jako doprovod vozů a k jejich hlídání. Důvodem, proč si plemeno uchovalo po tak dlouhou dobu svůj původní vzhled, je nízká kvalita komunikací ve východním Thajsku – pes se proto nemohl křížit s jinými plemeny.

CELKOVÝ VZHLED:

Středně velký pes s krátkou srstí, která tvoří na hřbetě „ridge“ (pruh srsti rostoucí opačným směrem než okolní srst).Tělo je poněkud delší než je kohoutková výška. Dobře vyvinuté osvalení, jeho tělesné dispozice psa předurčují k velké aktivitě.

DŮLEŽITÉ POMĚRY:

Délka těla x výška v kohoutku = 11:10
Hloubka hrudníku x výška v kohoutku = 1:2

POVAHA:

Odolný a aktivní pes s výbornými předpoklady ke skákání. Věrný rodinný pes.

Popis jednotlivých částí těla

MOZKOVNA:

Lebka - plochá mezi ušima, ale mírně vyklenutá při pohledu ze strany.
Čelo - v afektu se na čele objevují vrásky.
Stop - jasně patrný, ale přiměřeně vyjádřený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST:

Nosní houba - černá, u modrých psů je do modra.
Hřbet nosu - rovný a dlouhý.
Tlama - klínovitého tvaru, poněkud kratší než mozkovna.
Pysky - těsně přiléhající, s dobrou pigmentací.
Ústní dutina - jsou preferovány černé skvrny na jazyku.
Čelisti - horní i dolní čelist je silná.
Zuby - bílé, silné, s nůžkovým skusem.
Oči - střední velikosti, mandlového tvaru, tmavě hnědé barvy. U modrých jedinců jsou tolerovány oči jantarové barvy.
Uši - nasazené po stranách lebky, střední velikosti, trojúhelníkového tvaru, nakloněné kupředu, pevně vztyčené, nekupírované.

KRK:

Střední délky, silný, svalnatý, mírně klenutý, hlavu nese vysoko.

TRUP:

Hřbetní linie - silná a rovná.
Bedra - silná a široká.
Záď - přiměřeně spáditá.
Hrudník - dostatečně hluboký, takže dosahuje k loktům. Dobře klenutá žebra, ale ne soudkovitá.
Spodní linie - dobře vtažené břicho

OCAS:

Silný u kořene, plynule se zužuje ke špičce. Špička ocasu dosahuje k hleznům. Nesen vertikálně a mírně prohnutý.

HRUDNÍ KONČETINY:

Rameno - šikmo uložené vzad.
Předloktí - rovné.
Nadprstí - rovné při pohledu zepředu, mírně šikmé při pohledu ze strany.
Tlapky - oválné.
Drápky - černé, ale mohou být světlejší v závislosti na zbarvení srsti.

PÁNEVNÍ KONČETINY:

Stehno - dobře vyvinuté, s dobře zaúhleným kolenem.
Hlezno - silné a nízko posazené.
Nadprstí - při pohledu zezadu rovné a paralelní.
Tlapky - oválné.

POHYB:

Prostorný krok bez kývání nebo kroucení těla. Při normální rychlosti paralelní chod. Při pohledu zepředu se pohybují přední končetiny nahoru a dolů v přímkách, takže rameno, loket a kloub nadprstí jsou vzájemně v linii. Při pohledu zezadu jsou koleno a hlezno přibližně v myšlené kolmé linii. Pohyb vpřed probíhá po přímé linii bez vbočování nebo vybočování tlapek, což umožňuje dlouhý krok s dobrým posunem. Celkově působí pohyb psa dojmem plynulosti s vyváženým rytmem kroku.

KŮŽE:

Měkká, jemná a dobře přiléhající. Na hrdle není volná kůže (lalok)

SRST:

Krátká a hladká. Ridge na hřbetě je tvořen srstí rostoucí opačným směrem než na zbytku těla. Měl by být nápadně odlišný od ostatní srsti. Existují různé tvary a délky ridge, musí být ale symetricky rozložený po obou stranách páteře a po šířce hřbetu. „Koruny“ nebo „víry“ na přední části ridge jsou přípustné.

BARVA:

Jednobarevná srst - červená, černá modrá, velmi světle béžová (isabella). U červených jedinců je preferována černá maska.

VÝŠKA V KOHOUTKU:

Psi - 56 - 61 cm (22 - 24 palců).
Feny - 51 - 56 cm (20 - 22 palců).
Toleruje se odchylka výšky +/- 2,5 cm (1 palec).

VADY:

Jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.
- jiný skus než nůžkový.
- asymetrický ridge.

VYŘAZUJÍCÍ VADY:

Přílišná agresivita nebo bázlivost.
Chybějící ridge.
Dlouhá srst.
Jedinec, vykazující abnormality fyzické nebo povahové, musí být diskvalifikován.
Pozn. - Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

Dermoid Sinus (DS)

Dermoid Sinus je defekt nalezený v kůži, přirovnávaný často k trubičce nebo niti, která vede podkožím a vyúsťuje na povrchu kůže. Byly i případy dermoidů, které byly viděny u několika jiných plemen a v různých chovech. Přesto je to problém zejména Rhodéských Ridgebacků a Thajských Ridgebacků ( i jejich kříženců ).

DS se může vyskytovat kdekoli podél hřbetní linie psa. Byly nalezeny v okolí ocasu, před uchem, na straně tváře, ale nejčastěji v oblasti krku mezi týlní kostí a začátkem ridge. Vyjímečně i přímo v ridge.

Dermoid je přítomný ihned při narození. Může se stát, že dermoid nebyl objeven hned v prvních dnech, či týdnech života štěněte, ale i tak to nemění nic na okolnosti, že se s touto vadou narodilo. Dermoid nemůže narůst nebo dorůst kdykoli později, během života. Zkušený chovatel jej rozpozná většinou ihned po narození štěněte. Když si není nálezem jistý, většinou stačí podezřelé místo oholit. Po oholení se v místě, kde má dermoid vyústěn kanál, objeví miniaturní tečka – dírka. Bohužel se může vzácně objevit i DS bez vyústění.

DS se odstraňuje chirurgicky. Jizvy z větší části zmizí. Řez je obvykle dost malý. Dobře odoperovaný jedinec může prožít naprosto kvalitní život bez jakýchkoli následků.